Kabul

آموزش زنان در افغانستان موضوع محوری نشست دوحه

قرار است تعدادی از کارشناسان بین‌المللی و نمایندگان برخی از دولت‌های غربی و کارمندان ارشد حکومت پیشین در یک کنفرانس دو روزه بین‌المللی در دوحه، پایتخت قطر، در مورد محدودیت‌های اعمال‌شدۀ امارت اسلامی بر تحصیل و آموزش زنان و دختران افغان گفتگو کنند.

این همایش را زیر نام «آموزش برای او، پیشرفت برای همه» مرکز مطالعات بحران و بشردوستانۀ قطر و وزارت‌های خارجۀ قطر و اندونیزیا سازماندهی کرده است.

مرکز مطالعات بحران و بشردوستانۀ قطر با نشر بیانیه‌ای گفته است که این همایش، قبل از نشست دوحه امسال که در ۱۰ و ۱۱ دسمبر (۱۹ و ۲۰ قوس) برگزار می‌شود، دایر شده است.

بر اساس اعلامیه، کارشناسان برجسته، سازمان‌های بین‌المللی و سهامداران گرد هم می‌آیند تا موانع را که سد راه دسترسی زنان افغان به آموزش با کیفیت می‌شوند، برطرف کنند.

اعلامیه گفته است که سپس یافته‌های این همایش روز بعد در نشست دوحه (Doha Forum) به مخاطبانی از سیاست‌گذاران و رهبران فکری که امسال با موضوع ساختن آینده‌های مشترک گرد هم می‌آیند، ارایه می‌شود.

بر اساس معلومات مرکز مطالعات بحران و بشردوستانۀ قطر، این همایش با یک جلسه افتتاحیه و به دنبال آن چهار جلسه موضوعی، برای تشویق مشارکت فعال و بحث عمیق طراحی شده است.

تنظیم‌کنندگان این همایش گفته اند که کارشناسان فنی، دانشمندان، فعالان و سیاستمداران افغان، عرب و بین‌المللی، سازمان‌های دولتی، غیردولتی و دانشگاهی در این همایش اشتراک خواهند کرد.

«رینا امیری»، نماینده ویژه آمریکا برای زنان و حقوق بشر در افغانستان، «رنگینه حمیدی»، وزیر پیشین معارف و برخی دیگر از فعالان حوزه آموزش زنان در این نشست راه حل‌های حمایتی از حقوق زنان در افغانستان را نقد و بررسی خواهند کرد.

در بخشی از دستورکار این نشست در مورد تحصیل زنان در افغانستان آمده است: در بخش آموزش و پرورش به نسل‌های آینده امیدوار هستیم.

در طول تاریخ، دانش تأثیر عمیقی بر ملت‌ها، ارتقای استانداردها، ترویج نوآوری و پیشرفت اجتماعی داشته است.

با این حال، بخش آموزش در افغانستان، به ویژه در مورد زنان و دختران افغان، از دستیابی به چنین پیشرفتی ناکام است.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا