Kabul

امارت اسلامی به «تنبیه» شماری از رسانه‌ها مهر تایید گذاشت

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که امارت اسلامی در مواردی شماری از رسانه‌ها را به‌دلیل «تخطی»، گرفتن دستور از «کدام طرف» و فعالیت ضد منافع ملی و پالیسی امارت اسلامی «تنبیه» کرده است

آقای مجاهد با رد ادعای مرکز خبرنگاران افغانستان، گفته است: «شماری از رسانه‌های که تخطی‌های بسیار جدی داشتند، دستور از کدام طرفی می‌گرفتند، فعالیت‌های خلاف منافع ملی ما را داشتند، طبیعی است که تنبیه شدند.»

پس از آنکه مرکز خبرنگاران افغانستان ادعا کرد که در سال جاری ۱۶۸ رویداد نقض حقوق خبرنگاران را در کشور ثبت کرده است، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت سرپرست ادعای این نهاد را رد کرده است.

ذبیح الله مجاهد در مصاحبه با تلویزیون ملی گفت: «طبعاً تا حالا ادعاهای این نهاد را تایید نمی‌کنیم، ولی شماری از موارد که در سال گذشته پیش آمد، این بود که گاهی وقت تخطی صورت گرفته، گاهی وقت خبرنگاران هم در کارهای غیر خبرنگاری در موضوعات حقوقی و حتا جنایی، توقیف شده‌اند.»

وی افزود که این گرفتاری‌ها و توقیف‌ها دوامدار نبود و برای زمان کوتاه بود و خبرنگاران از سوی حکومت اصلاً آسیبی ندیده‌اند.

سخنگوی دولت سرپرست وضع فشار بالای رسانه‌ها از سوی حکومت را رد کرد و گفت که بالای هیچ رسانه‌ای فشار وارد نشده است.

مجاهد گفت: «همه رسانه‌های تصویری و آنلاین را دیده می‌توانند که به گونه آزاد فعالیت دارند، بحث و تحلیل می‌کنند و گزارش نشر می‌کنند. در زیادتر از کشورها چنین نیست و این وضعیت خوب است.»

به گفته‌ وی، یکی از رادیوها هم‌چنان بنابر این که می‌خواستند به میل حلقات بیرونی نشرات «دیکته‌شده» را انجام دهد، جلو آن گرفته شده و مسدود است.

ذبیح‌الله مجاهد ادعا کرده است که توقیف خبرنگاران کوتاه‌مدت بوده و آنان از سوی امارت اسلامی «آسیب» ندیده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در تازه‌ترین گزارش سالانه‌اش گفته است که در سال جاری میلادی ۱۶۸ رویداد نقض حقوق خبرنگاران را ثبت کرده است..

بیشتر از ۶۰ خبرنگار بازداشت و دستورالعمل‌هایی برای محدودساختن رسانه‌ها از سوی امارت اسلامی صادر شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید دست‌کم ۱۴ دستورالعمل توسط امارت اسلامی برای رسانه‌های افغانستان صادر شده که شماری از آن‌ها در سال ۲۰۲۳ تهیه و تدوین شده است.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان‌ می‌دهد خبرنگارانی که دستورات امارت اسلامی را نادیده گرفته‌اند، تهدید و یا زندانی شده‌اند.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا