Kabul

بازار گرم لباس های لیلامی به دلیل مشکلات اقتصادی

همزمان با فرا رسیدن زمستان، مشکلات اقتصادی ونبود امکانات گرمایشی باشندگان ولایت فراه را نگران ساخته است

آنان می گویند؛ به دلیل مشکلات اقتصادی، نبود زمینه کار و همچنین فقر روز افزون توان تامین امکانات گرمایشی را ندارند.

در همین حال این باشندگان می افزایند که برای گرم ساختن کودکان شان در زمستان پیش رو مجبور به خرید لباس های لیلامی شده اند.

هاشم عثمانی که باشنده ناحیه چهارم ولایت فراه است، می گوید: ” کار که نیست، زمستان هم حد اقل یک بخاری نیاز است کودکان هم به بیرون می رود و به یک لباس گرم نیاز دارد، اما چاره چیست، من توان خرید یک کوت 2000 افغانی را ندارم مجبورم با 500 افغانی به پنج کودک خود از کهنه فروشی لباس گرم خرید کنم”

این باشندگان از مسولان حکومتی و نهاد های مدد رسان می خواهند تا آنان را در زمینه امکانات گرمایشی و همچنین مواد غذایی همکاری نمایند.

از سوی هم شماری از دکانداران از بازار گرم فروش لباس های لیلامی در بازار ولایت فراه سخن می زنند.

آنان می گویند که مشتریان شان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و علت آن را مشکلات اقتصادی شهروندان و همچنین مناسب بودن قیمت عنوان می کنند .

سراج الدین یک تن از دوکاندار که به مدت 15 سال در بازارچه ولایت فراه دکان لباس فروشی دارد می گوید: ” نسبت به چند سلا پیش امسال کالای زمستانی لیلامی چندین برابر بیشتر فروخته می شود، مردم غریب است نمی تواند به قیمت زیاد جنس خرید کند، همین باز خوب است حد اقل با قیمت ارزان سه ماه زمستان را تیر می کند.”

گل آغا یک تن دیگر از دوکانداران در بازارچه ای فراه است وی علت بازار گرم فروش لباس های لیلامی را کیفیت بالا آن و همچنان قیمت پایین آن عنوان می کند.

وی می افزاید: ” لباس های لیلامی که امروز به بازار به فروش می رسد به مردم فقیر و غریب خوب است چون قیمت اش پایین است و هرچند استفاده شده اما کیفیت بهتری دارد.”

از سوی هم مسولان در ولایت فراه مشکلات اقتصادی فرا راه باشندگان این ولایت را پذیرفته از تلاش ها برای فراهم سازی زمینه شغل و کار برای آنان خبر می دهند.

شیرمحمد حق طلب رئیس کار و امور اجتماعی ولایت فراه می گوید که پس از تحولات سیاسی تا کنون برای شماری زیادی از جوانان از سوی این اداره زمینه کار فراهم شده و تلاش می کنند تا باشندگان این ولایت را در زمینه فراهم نمودن زمینه شغل و کسب همکاری نماید.

باشندگان ولایت فراه در حالی به دلیل مشکلات اقتصادی از عدم توانایی خرید امکانات گرمایشی و لباس های گرم زمستانی ابراز نگرانی می کنند که سازمان ملل نیز چندی پیش از افزایش فقر در افغانستان خبر داده و گفته است که 85 درصد باشندگان این کشور به مشکلات اقتصادی مواجه اند.

احمد دانش
آژانس خبری گردش اطلاعات-فراه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا