Kabul

تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان خواستار بازگشت افغانستان به «کاسا-۱۰۰۰» شدند

مرکز مطبوعاتی وزارت انرژی و منابع آب تاجیکستان اعلام کرد، وزیران انرژی تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان در حاشیه کنفرانس تغییرات اقلیمی در دبی درباره روند اجرای پروژه کاسا-1000 برای انتقال و تجارت برق بحث و تبادل نظر کردند و خواستار بازگشت افغانستان به پروژه کاسا-1000 شدند.

مقامات انرژی چهار کشور، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و افغانستان سال‌های زیادی است که در تلاش برای اجرایی شدن طرح جاه‌طلبانه موسوم به کاسا-1000 برای انتقال برق از دو کشور آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان هستند.

دالر جمعه، طلیبک ایبرایف و محمد علی، وزرای انرژی این سه کشور به اتفاق نظر خواستار آغاز زودهنگام عملیات تجاری این خط انتقال برق بین منطقه‌ای شدند.

به گزارش بخش مطبوعات پروژه کاسا-1000، وزیران سه کشور خواستار تسهیل از سرگیری کار ساخت این پروژه در خاک افغانستان هستند، زیرا بدون مشارکت این کشور، پروژه ارزش خود را از دست می‌دهد.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که ساخت بخش‌های زیرساختی پروژه کاسا-1000 در دیگر کشورها رو به پایان است.

“بیزینس رکورد” پاکستان در گزارشی نوشت: محمد علی ،وزیر انرژی پاکستان در حاشیه کنفرانس آب و هواه با دالر جمعه وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان دیدار کرد و زمینه‌های گسترش همکاری و چالش‌های دوجانبه در گفتگوی وزرا بررسی شد و هر دو طرف تعهد خود را نسبت به بررسی فرصت‌های آینده در بخش انرژی و فراتر از آن ابراز کردند.

هدف پروژه کاسا-۱۰۰۰ توسعه سیستم انتقال انرژی و اتصال زمینی بین تاجیکستان، افغانستان و پاکستان است.

این پروژه همکاری گسترده میان قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان و افغانستان را نشان می دهد.

گفته شده که سیستم انتقال برق مدرن کاسا-۱۰۰۰ به تغییر تجارت منطقه کمک خواهد کرد و گامی مهم به سوی تحقق بازار منطقه ای برق آسیای مرکزی-آسیای جنوبی (CASAREM) خواهد بود و این پروژه به به بهبود سیستم های برق و توسعه همکاری های بین منطقه ای بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی کمک خواهد کرد.

هزینه کل این پروژه که برق را از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان خواهد رساند، بیش از یک میلیارد دالر مریکایی برآورد شده و اعتبارات لازم توسط بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک سرمایه گذاری اروپا و بانک بازسازی و توسعه اروپا به این پروژه اختصاص یافته است.

انتظار می رود این پروژه زیرساخت های فیزیکی لازم را توسعه دهد و چارچوب نهادی و قانونی را برای انتقال برق مازاد موجود از تاسیسات فعلی در تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان ایجاد کند.

زیرساخت فیزیکی کاسا-۱۰۰۰ شامل: سیستم انتقال جریان مستقیم ولتاژ بالا ۵۰۰ کیلوولت (HVDC) بین تاجیکستان و پاکستان از طریق افغانستان است .

یک لینک انتقال از قرقیزستان و تاجیکستان برای اتصال به خط انتقال از تاجیکستان به جنوب آسیا و ساخت ایستگاه های فرعی برق لازم در کابل (افغانستان)، پیشاور (پاکستان) و سنگتودا (تاجیکستان) است.

به گفته واحد اجرای این پروژه در تاجیکستان، طول کل خطوط انتقال برق در خاک تاجیکستان ۲۸۹ کیلومتر، در خاک افغانستان ۵۷۰ کیلومتر، در قلمرو قرقیزستان ۴۵۰ کیلومتر و بخش کوچکی از آن در قلمرو پاکستان قرار دارد.

در ماه اسد ۱۴۰۱، فیض علی سمیع‌ اف، رئیس اجرایی پروژه انتقال برق «کاسا-۱۰۰۰» تاجیکستان، با آشفته خواندن وضعیت افغانستان اعلام کرد این پروژه متوقف شده است.

سمیع اف، گفت: بانک جهانی از تامین کننده‌ها و حامیان کلیدی این پروژه، تصمیم گرفت سرمایه خود در افغانستان را در حوزه دیگری صرف کند.

گفته می‌شود بانک جهانی از تمویل کننده‌ها و حامیان کلیدی این پروژه، تصمیم گرفته است در حال حاضر بر سایر موارد ضروری در افغانستان از جمله «معارف»، «زراعت»، «سلامت» و «برنامه‌های مهم خانوادگی» تمرکز کند.

رئیس اجرایی پروژه انتقال برق کاسا یک‌هزار تاجیکستان ابراز امیدواری کرد تماس‌هایی با طرف افغانستان برای اجرای این پروژه برقرار شود.

تاجیکستان و قرقیزستان در فصل تابستان برق مازاد بر نیازشان تولید می‌کنند، اما در زمستان، هر از گاهی با کمبود برق روبه‌رو می‌شوند، بنابراین مجبور اند نفت یا برق را از سایر کشورهای منطقه خریداری کنند.
طرح پروژه انتقال برق کاسا یک‌هزار، سال 2005 در کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) مطرح شد و قرار بود در سال 2020 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

هزینه کل این پروژه که برق را از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان خواهد رساند، بیش از یک میلیارد دلار آمریکایی برآورد شده و اعتبارات لازم توسط بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا و بانک بازسازی و توسعه اروپا به این پروژه اختصاص یافته است.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا