Kabul

تصویب قطعنامه تعامل با امارت اسلامی در شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه  پیشنهادی کشورهای امارات و ژاپن را درباره نحوه تعامل با دولت موقت افغانستان با اکثریت آرا تصویب کرد

این قطعنامه ۱۳ رای از ۱۵ رای اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل را کسب کرد و دو کشور روسیه و چین از اعضای دائم شورای امنیت به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

نمایندگی امارات در سازمان ملل متحد اعلام کرد: این قطعنامه روند مشخص شده در ارزیابی مستقل در مورد افغانستان، از جمله از طریق ایجاد یک نماینده ویژه سازمان ملل برای ترویج اجرای توصیه های ارزیابی، را دنبال می کند.

به گفته نماینده امارات، این قطعنامه تاکید می کند که هدف از این روند، صلح افغانستان در داخل و با کشورهای همسایه آن، ادغام کامل دوباره در جامعه بین المللی، با مشارکت امن، کامل، برابر و معنادار زنان افغان است.

نماینده ژاپن نیز گفت که این قطعنامه راهبردی جدیدی ر مورد مسائل مختلف افغانستان برای «تعامل هماهنگ جامعه جهانی در مورد افغانستان» را ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه افغانستان با چالش‌های عمده‌ای مواجه بوده و جامعه جهانی متعهد به همکاری است، گفت: ما در مورد افغانستان امسال (۲۰۲۳) متحد مانده‌ ایم و امیدواریم این روند در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه پیدا کند.

نماینده آمریکا نیز گفت: «این قطعنامه یک پیام روشن به طالبان، مردم افغانستان و جهان فرستاد، و نشان داد که شورای امنیت سازمان ملل از روندی حمایت می‌کند که افغانستان در جامعه بین‌المللی ادغام شود، بنا به تعهدات بین‌المللی که دارد.»

او افزود که اما امارت اسلامی در سال گذشته از «عادی سازی» روابط با جامعه جهانی «دورتر» شده است.

او افزود که آمریکا «قویآ» از تعیین یک نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان در چارچوب این قطعنامه حمایت می‌کند، نماینده ویژه وظیفه هماهنگی تعامل جامعه جهانی با افغانستان و از جمله بازیگران سیاسی دخیل در این کشور را برعهده خواهد داشت.

نماینده بریتانیا نیز گفت که طالبان نیز مسئولیت دارد تا به تعهداتش عمل کند از جمله رفع محدودیت‌ها بر زنان و دختران این کشور.

نمایندگان چین و روسیه که به ویژه در مورد تعیین یک نماینده ویژه مخالفت کرده و رای ممتنع دادند، پس از رای‌گیری، دلایل خود را تشریح کردند.

نماینده چین گفت که تعیین نماینده ویژه باید با توجه به نگرانی‌ها و احترام به دیدگاه‌های مطرح شده در افغانستان باشد تا از «برخورد» میان حاکمان در افغانستان و جامعه جهانی پیشگیری شود.

او گفت: «واضح است که حالا رویکرد اعضای شورای امنیت در این مورد تقسیم‌شده و از طرف دیگر امارت اسلامی نیز با آن مخالفت‌هایی دارد که تحمیل آن احتمالا نتایج سازنده‌ای در پی ندارد.»

او گفت که چین و روسیه در این زمینه نگرانی‌های خود را ابراز کرده‌اند و در زمان مشورت تدوین آن، خواستار تجدیدنظر شدند اما انجام نشد که باعث «تاسف عمیق» است و به همین خاطر این دو کشور رای «ممتنع» دادند.

او گفت «امیدوار است دبیرکل سازمان ملل با دقت در تعیین نماینده ویژه خود تعامل سازنده با مقامات افغانستان داشته باشد و راه‌حل‌های مناسب را بیابند. تاریخ افغانستان در دو دهه گذشته ثابت کرده که نتیجه تحمیل راه‌حل‌های خارجی بر این کشور در نهایت به ناکامی می‌رسد.»

نماینده روسیه نیز دیدگاه مشابهی با چین ارائه کرد و اما از بخش‌های این قطعنامه در مورد حقوق بشر و مبارزه با تروریسم استقبال کرد.

او گفت «مجبور کردن به رقص به صدای دیگران» نتایج مثبتی نداشته است و تاریخ افغانستان پر از «مثال‌های غم‌انگیز» از چنین تلاش‌هایی است.

نماینده روسیه همچنین خواستار مشورت دبیرکل سازمان ملل با حکومت امارت اسلامی و اعضای شورای امنیت در مورد تعیین نماینده ویژه خود در این کشور شد.

این قطعنامه بر تعهد قوی خود به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تاکید کرده و به حمایت مستمر خود از مردم افغانستان ادامه می دهد.

این قطعنامه بر حمایت خود از یک افغانستان صلح آمیز، باثبات، مرفه و فراگیر تاکید و بر نقش ضروری زنان در جامعه افغانستان و بر اهمیت مشارکت کامل، برابر، معنادار و ایمن زنان و حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان، کودکان، اقلیت ها و افراد در شرایط آسیب پذیر تاکید می کند.

این قعطنامه با اذعان به اینکه سلامت، رفاه و امنیت مردم افغانستان بر کل منطقه و فراتر از آن تأثیر می گذارد، از دبیرکل درخواست می کند تا با مشورت اعضای شورای امنیت، بازیگران و ذینفعان سیاسی مرتبط با افغانستان از جمله مقامات ذیربط، زنان افغان و جامعه مدنی و نیز منطقه و جامعه جهانی، یک نماینده ویژه برای افغانستان تعیین کند.

دبیرکل سازمان ملل هشتم نوامبر ۲۰۲۳ گزارش فریدون سینیرلی اوغلو هماهنگ ‌کننده‌ ویژه‌ سازمان ملل در امور افغانستان را درباره «تعامل سازمان ملل و جامعه جهانی با حکومت امارت اسلامی» را به شورای امنیت ارائه کرد که بر ایجاد حکومت فراگیر، صلح پایدار و توسعه‌ اجتماعی در افغانستان و نیز بر «گفت‌وگوی ملی» تأکید شده است.

در قطعنامه ۲۶۷۹ شورای امنیت از دبیرکل سازمان ملل ارزیابی مستقلی به عنوان «توصیه ‌های آینده‌ نگر برای رویکرد یکپارچه و منسجم» در مورد افغانستان شده بود.

از جمله پیشنهادات این گزارش، ارائه «یک نقشه راه» برای مشارکت سیاسی با هدف «ادغام کامل» افغانستان در جامعه جهانی است که با انتقادات بسیاری از سوی مخالفان دولت موقت افغانستان مواجه شده است.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا