Kabul

خانم های افغانستان به مبارزه خود ادامه دهند

هوسی احمدزی خانم 26 ساله اهل افغانستان است که به عنوان یکی از صد چهره تاثیر گذار سال 2023 از سوی بی بی سی معرفی گردید.

خانم احمدزی طی مصاحبه اختصاصی به آژانس خبری گردش اطلاعات می گوید؛ در رشته حقوق و علوم سیاسی تحصیل کرده و از مدت هفت سال است که به عنوان مجری برنامه های سیاسی و گوینده خبر در یک تلویزیون خصوصی ایفای وظیفه می کند.

وی می افزاید” دلیل این که به عنوان یکی از صد چهره تاثیرگذار معرفی شدم، این است که پس از تحولات و وضع محدودیت ها بر خانم ها در کنار سایر فعالیت ها و دفاع از حقوق زنان، اولین کسی بودم که روی پرده تلویزیون ظاهر شدم و به کار خبرنگاری خود ادامه دادم.”

خانم احمد زی می گوید مردم افغانستان نسبت به رسانه ها و فعالیت خانم های خبرنگار افکار متفاوتی زیادی دارند و این باعث شده تا وی ثابت سازد که خانم های افغانستان نیز توانایی تغییر در جامعه را دارند.

به گفته خانم احمدزی؛ پس از وضع محدودیت بر فعالیت خانم ها در رسانه ها شماری زیادی از خانم های خبرنگار وظایف شان را از دست داده و اکنون با چالش های سخت روبرو می باشند.

وی برای خانم های افغانستان با شعار” خانم های افغانستان باید به مبارزه خود ادامه دهد و امیدوار باشند میگوید، چون بیست سال زمان کمی نیست که یک خانم تحصیل کند و در یک زمان کوتاه همه دست آورد هایش را از دست بدهد.” می گوید که خانم های افغانستان باید از حق شان دفاع کنند.

با این حال هوسی احمد زی از جهانیان می خواهد تا به شکل سمبولیک از زنان افغانستان دفاع نکنند بلکه؛ به گونه ای عملی وارد میدان دفاع از حقوق زنان و دختران بازمانده از درس و تحصیل شوند.

گفتنی است که فهرست صد چهره تاثیر گذار زنان جهان روز سه شنبه، سی ام عقرب از سوی رسانه بی بی منشر گردید که در کنار نام های شخصیت های مطرح جهان نام های هوسی احمد زی خبرنگار و سمیه تورا، بنیان‌گذار «شبکه‌ی دوستی افغانستان» نیز در این فهرست دیده می‌شوند.

بی بی سی همه سال شخصیت های تاثیر گذار را معرفی می کند که در سال گذشته تمنا پریانی فعال حقوق زن، زهر جویا بنیان گذار رسانه رخشانه و فاطمه امیری یک تن از دانش آموزان مرکز آموزشی کاج که در حمله تروریستی به این مرکز چشم اش را از دست داد به عنوان صد زن الهام بخش تاثیرگذار در سال 2022 از سوی این رسانه معرفی گردید.
روح الله دانش
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا