Kabul

دست‌فروشی ممنوع ؛ایران از مهاجران افغان چی میخواهد

کشور ایران با نصب بنر ها فعالیت اتباع را در بازار های سیار آن کشور مانند؛ جمعه بازار، چهارشنبه بازار، شب بازار، بازار دور حرم و …) ممنوع نموده است

در بنر های نصب شده در بازار ها چنین نوشته شده است: قابل توجه اتباع محترم! و در ادامه نوشته شده است ؛فعالیت کلیه اتباع خارجی(با مدرک و بی مدرک) تحت هر عنوان(دستفروش، کارگر، شاگرد، گاری‌چی) در کلیه بازارهای سیار(جمعه بازار، چهارشنبه بازار، شب بازار، دور حرم و …) ممنوع می‌باشد.

بنابر گزارش رسانه های ایران علی فکری، رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران هفته گذشته در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها درباره آخرین آمار سرمایه گذاری خارجی‌ها در ایران گفت: «خوشبختانه نسبت به سال گذشته صدور مجوزهای جذب سرمایه گذاری افزایش داشته است ولی نسبت به جذب سرمایه گذاری در منطقه به ویژه حاشیه خلیج فارس و ترکیه عقب هستیم، سرمایه گذاری خارجی ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار است اما میزانی که مجوز برای آن تا به امروز صادر شده است مبلغ ۳ تا ۴ میلیارد دلار بوده است.»

به گفته فکری، در ۶ ماه اول سال ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی انجام شده است و بیشترین کسانی که سرمایه گذاری خارجی در ایران از لحاظ تعداد داشته‌اند اتباع افغانستانی هستند.

سیدجمال‌الدین سجادی اهل افغانستان مقیم ایران در صفحه اجتماعی فیسبوک خود نوشته ،این بنر امروز در جمعه بازار مشهد نصب شده است

؛همانطور که می‌بینید در ابتدا بسیار محترمانه نوشته شده: “قابل توجه اتباع محترم!”و در ادامه نوشته، فعالیت کلیه اتباع خارجی(با مدرک و بی مدرک) تحت هر عنوان(دستفروش، کارگر، شاگرد، گاری‌چی) در کلیه بازارهای سیار(جمعه بازار، چهارشنبه بازار، شب بازار، دور حرم و …) ممنوع می‌باشد.

او نوشت، چگونه می‌شود کسانیکه رتبه اول سرمایه‌گذاری در ایران را دارند، حضور و فعالیت‌شان در اطراف حرم مطهر که مهمترین محل سرمایه‌گذاری است ممنوع باشد.

آقای سجادی تصریع میکند “آنهای که سرمایه دارند گلیم خود را از آب می‌کشند و مشکل چندانی برایشان پیش نمی‌آید؛ بیشترین فشار باز هم بر سر “مستضعفین” و فقرا و ضعفاست”.

او می افزاید ، مهاجرین افغانستانی بیش از چهار، پنج دهه در ایران زندگی کرده‌اند.
با درد مردم ایران درد کشیده‌اند، با اشک شان اشک ریختند و با شادی‌شان شاد شده‌اند.
این مردم(مهاجرین) خون‌شریک مردم ایران هستند؛ چه در انقلاب اسلامی، چه در هشت سال دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم .

آقای سجادی همچنین نوشت ،نسل دوم و سوم مهاجران اکثرآ افغانستان را ندیده‌اند، همینجا در ایران به دنیا آمده‌اند و با اینکه از جایی به جایی نرفته‌اند، باز هم مهاجر و تبعه خارجی نامیده می‌شوند. هر طور که نگاه کنیم روا نیست که اینگونه نان شان آجر شود. کما اینکه مهاجرین علاوه بر پرداخت مالیات، برای زندگی در ایران هر ساله هزینه شهرداری و صدور کارت و تمدید کارت کارگری و … پول می‌دهند. ما می‌دانیم که شرایط برای مردم ایران هم سخت است، تحریم‌ها، بیکاری، تورم و ده‌ها مشکل دیگر، اما دلیل این مشکلات، دستفروش های مهاجران که دنبال یک لقمه نان حلال هستند، نیستند.

در همین حال مسعود مهاجر افغانی که در ایران دست فروشی میکند میگوید ؛ “از دیدن این بنر در بازار های ایران شوکه شده است او اضافه میکند که من سرپرستی فامیل چهار نفری را بدوش دارم و از طریق فروش اجناس در بازار های آزاد مشهد برای فامیل خود لقمه نان حلال پیدا میکردم اما این بازار ها را بروی ما بسته اند” .

کشور ایران در حالی دست فروشی اتباع افغانستان در بازار های ایران را ممنوع کرده اند، که بنابر گزارش رسانه های ایرانی بیشترین سرمایه گزاران خارجی در آن کشور افغان ها استند.

جواد رسولی
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا