Kabul

روی آوردن دختران افغانستانی به دانشگاه های مجازی

دانشگاه‌های آنلاین خارجی؛ امید بعدی دختران افغانستانی پس از ممنوعیت تحصیل و آموزش توسط امارت اسلامی

مسوولان دانشگاه آنلاین «پیپل» در امریکا و  دانشگاه «اوپن» در بریتانیا می‌گویند که وضع محدودیت‌های آموزشی و تحصیلی از سوی امارت اسلامی بر دختران در افغانستان سبب شده است تا آنان به برنامه‌های آموزشی آنلاین دانشگاه‌های خارجی رو بیاوردند.

روزنامه فایننشال تایمز روز سه‌شنبه، ۱۲ جدی، به نقل از مسوولان این نهادهای تحصیلی گزارش داده است که طی یک سال گذشته درخواست‌های زیادی را از سوی دختران افغان برای دوره‌های آموزشی آنلاین دریافت کرده‌اند.

بربنیاد این گزارش، در سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۲۱ هزار دانشجو برای آموزش آنلاین در دانشگاه پیپل امریکا ثبت‌نام کرده‌اند.

به گفته مسوولان این نهاد تحصیلی، از این میان سه هزار و ۱۰۰ تن آنان در رشته‌های تجارت، کمپیوتر و علوم صحی ثبت‌نام کرده‌اند.

این دانشگاه به‌منظور حفظ هویت و عدم شناسایی دانشجویان از سوی طالبان، به آنان اجازه داده است تا با نام مستعار در مراکز آموزشی آنلاین این نهاد تحصیلی شرکت کنند.

بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ در سال ۲۰۲۲، تنها ۲۵ درصد مردان و ۶ درصد زنان افغان به اینترنت دسترسی دارند. این آمار در مورد دسترسی زنان روستایی تنها ۲ درصد است.

با این حال، شبکه آموزش آنلاین‌ «فیوچرلاین» که حدود دو سال پیش از سوی دانشگاه «اوپن» بریتانیا راه‌اندازی شد، از ثبت‌نام  ۳۳ هزار دانش‌جو در این دانشگاه خبر داده‌اند.

به گفته مسوولان این نهاد، شمار زیادی از متقاضیان را دختران تشکیل می‌دهند.

دانشگاه اوپن خاطرنشان کرده که این نهاد زمینه دسترسی رایگان آموزش را به درخواست کننده‌گان زن فراهم کرده است.

این نهاد افزوده که در بیش از یک سال گذشته یک هزار و ۲۰۰ دوره‌ آموزشی آنلاین را در بخش‌های مختلف به‌ویژه آموزش زبان انگلیسی به متقاضیان ارایه کرده است.

پیپل یونیورستی، یک دانشگاه غیرانتفاعی در امریکا نیز به این روزنامه گفت که حدود ۲۱ هزار دانشجوی افغان در سال گذشته برای دوره‌های تحصیلی آنلاین درخواست داده که از آن جمله، بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ نفر در رشته‌های تجارت، کمپیوتر و بهداشت ثبت‌نام کرده‌اند.

مسوولان در این نهادهای تحصیلی گفته‌اند که نبود اینترنت مورد نیاز دانش‌جویان در افغانستان از جمله چالش‌های اصلی در روند آموزش آنلاین برای داوطلبان بوده که در بسیاری از موارد آنان را با مشکل مواجه ساخته که نتوانند دروس را به شکل اساسی فرا بگیرد.

این در حالی است که یعد از سقوط جمهوریت و حاکمیت مجدد امارت اسلامی، دختران بالاتر از صنف ششم تا امرثانی از رفتن به مکتب ممنوع شدند.

امارت اسلامی به رغم مخالف جهانی تاکنون اقدام خاصی برای بازگشایی مکاتب دخترانه و همچنین حضور زنان در دانشگاه انجام نداده است. 

ادامه‌ی ممنوعیت آموزش، تاثیرات منفی روحی و روانی بر دختران گذاشته و مشکلاتی را از جمله ازدواج‌های پیش‌از وقت و مهاجرت ناخواسته به وجود آورده است.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا