Kabul

سازمان ملل ادعای ارتباط مهاجرین افغان و تروریسم را در پاکستان رد کرد

گروهی از کارشناسان سازمان ملل ادعای دولت موقت پاکستان مبنی بر ارتباط پناهجویان افغان و تروریسم را در این کشور تکذیب کردند.

اینها در بیانیه‌ای تصریح کردند: دولت موقت پاکستان نباید بین پناهجویان افغان و خطر تروریسم پیوند غیرمستند ایجاد کند.

این کارشناسان با ابراز نگرانی از دستگیری و اخراج اتباع افغان افزودند که پاکستان ملزم است تا سیاست‌های مهاجرتی خود را مطابق با قوانین بین‌المللی از جمله اصل «عدم بازگشت اجباری» تنظیم کند و باید از پناهجویان افغان بدون توجه به اسنادی که دارند برای دسترسی به حق پناهندگی حمایت کند.

این کارشناسان حوزه حقوق بشری همچنین در بیانیه خود نوشتند: پاکستان در طرح اخراج مهاجران بدون اسناد اقامتی هیچ سازوکاری را برای جلوگیری از صدمات جبران‌ناپذیر و خطراتی که ممکن است اتباع افغانستان در صورت بازگشت با آن مواجه شوند در نظر نگرفته است.

آنها از این که زنان و دختران مهاجر با خطر قاچاق در هنگام بازگشت اجباری و هنگام جابه‌جایی روبه‌رو هستند ابراز نگرانی کرده‌اند.

این گروه همچنین خاطر نشان کرده است که اقلیت‌های مذهبی و قومی نیز به ویژه در هنگام بازگشت اجباری در معرض خطر آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

در بخشی از این بیانیه آمده است، زنان و دخترانی که به افغانستان اخراج می شوند، در معرض خطر ازدواج زودهنگام و اجباری، قاچاق انسان، محرومیت از حق تحصیل، کار، آزادی حرکت و حمایت برابر قانون قرار دارند.

آنها همچنین از جامعه جهانی خواستند تا از طریق افزایش فرصت‌ها برای انتقال آنها و الحاق با خانواده‌های آنها در کشورهای میزبان دیگر حمایت کند.

درهمین حال جان اچکزی وزیر اطلاعات ایالت بلوچستان در گفتگو با خبرنگاران در کراچی اظهار داشت دولت پاکستان به دلیل استفاده تروریست‌ها از خاک افغانستان، پناهجویان افغان را اخراج می‌کند.

این مقام ایالتی پاکستان همچنین تصریح کرد: تروریست‌ها از خاک افغانستان برای هدف قرار دادن نیروهای امنیتی پاکستان استفاده می‌کنند و به‌همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم که پناهجویان غیرقانونی را به کشورشان بفرستیم.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی با رد ادعای مقامات پاکستانی مبنی بر دخیل بودن اتباع افغانستان در حملات تروریستی این کشور، با انتقاد از اخراج پناهجویان تصریح کرد ،چنین گفتارها و اقدامات سبب بی‌اعتمادی و انزجار می‌شود.

آقای مجاهد اظهار داشت: متأسفانه بعضی روش‌ها و رویکردها و بعضی از تحرکات و گفتمان‌های طرف پاکستانی باعث ایجاد انزجار در این طرف شده و سبب می‌شود افغان‌ها درباره حکومت پاکستان بی‌اعتماد و بدبین باشند.

اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان به مساله مهمی میان طالبان و پاکستان تبدیل شده است؛ به نحوی که در روزهای گذشته، طالبان در این زمینه اظهار نظر و موضع‌گیری تندی داشته اند.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا