Kabul

سقوط دولت اشرف غنی کاملاً قابل پیش‌بینی بود

یک رسانه آمریکایی گزارش داد، تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا در رابطه با تصمیم بایدن برای خارج کردن نیروهای نظامی این کشور از افغانستان، گرچه در کانون توجهات قرار ندارد اما همچنان ادامه دارد و در حال پیشرفت است

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که بررسی این کمیته نشان می‌دهد سقوط کابل توسط امارت اسلامی کاملاً قابل پیش‌بینی بود.

کمیته مذکور می‌گوید، با وجود سنگ‌اندازی‌ها و مخالفت کاخ سفید با روند تحقیقات درباره «خروج از افغانستان»، فعالیت‌های خود را در این زمینه همچنان پیش می‌برند.

به گفته نمایندگان محافظه‌کار عضو این کمیته، آنها روند تحقیقات را دور از کانون توجه کاخ سفید به پیش برده‌اند.

یکی از دستیاران کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری واشنگتن اگزمینر خاطر نشان کرد که بازرسان کمیته روابط خارجی در شش ماه گذشته بیش از ۱۵ مصاحبه با مقامات مختلف دولت فعلی یا سابق درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان که بیش از دو سال پیش صورت گرفت، انجام داده‌اند.

این مصاحبه‌ها با «برایان مک‌کئون» معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور مدیریت و منابع، «راس ویلسون» رئیس پیشین هیات اعزامی در سفارت کابل، «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه پیشین در امور صلح افغانستان، «ند پرایس» سخنگوی سابق وزارت امور خارجه و مشاور ارشد وزیر امور خارجه، «سوزی جورج» رئیس دفتر وزیر امور خارجه دولت بایدن و افراد دیگر بود.

دستیار کمیته روابط خارجی آمریکا که نامی از او در گزارش برده نشده، افزوده است: آنچه تا کنون آموخته‌ایم این بود که سقوط کابل کاملاً قابل پیش‌بینی بود.

بر اساس این گزارش، تحقیق این کمیته در چند مورد از جمله پایبندی دولت بایدن به توافقنامه دوحه، حفظ پایگاه هوایی بگرام و فرودگاه کابل و همچنان روند تخلیه ادامه دارد.

بنا بر گزارش واشنگتن اگزمینر، در این روند چندین خط تحقیق وجود دارد که کمیته در حال بررسی آن است، از جمله پایبندی دولت بایدن به توافقنامه دوحه، توافقی که دولت ترامپ با امارت اسلامی امضا کرد تا تائید کند که ایالات متحده تا اول ماه مه ۲۰۲۱ تصمیم خود برای خروج را اجرا می‌کند، تصمیم به واگذاری پایگاه هوایی بگرام برای حفظ فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی دارد و همچنین تصمیماتی پیرامون تلاش‌های تخلیه اضطراری غیر رزمی.

بازرسان کمیته روابط خارجی حتی در شرایطی که این موضوع به دلیل هرج و مرجی که مجلس در پاییز امسال تجربه کرد، از برکناری تاریخی کوین مک‌کارتی، رئیس‌ سابق مجلس نمایندگان تا شروع درگیری در «خاورمیانه»، کم‌رنگ شد، به تحقیقات خود ادامه داده‌اند.

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی به واشنگتن اگزمینر گفت: دولت بایدن مایل است که آمریکایی‌ها خروج آشفته خود از افغانستان را فراموش کنند، اقدامی که دشمنان ما را در سراسر جهان جسورتر، متحدان و شرکای ما را کنار گذاشت و کشته شدن ۱۳ سرباز آمریکایی را به همراه داشت.

این نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس در ادامه تصریح کرد: اما کمیته من اجازه نمی‌دهد که این اتفاق بیفتد. ما به انجام هر کاری که لازم باشد، ادامه خواهیم داد تا اطلاعات لازم را برای پاسخگو کردن مسئولین این شکست فاجعه‌بار و اطمینان از اینکه هیچ اتفاقی مانند این هرگز تکرار نخواهد شد، به دست بیاوریم.

مایک مک‌کال گفت: دولت بایدن دوست دارد آمریکایی‌ها خروج آشفته از افغانستان را فراموش کنند، این خروج دشمنان ما را در سراسر جهان جسورتر کرد، متحدان و شرکا ما را رها کرد، من اجازه نخواهم داد که این اتفاق رخ دهد.

واشنگتن اگزمینر در ادامه گزارش خود افزود: وزارت امور خارجه آمریکا دستور تخلیه را تا زمانی که حکومت غنی مورد حمایت ایالات متحده در ۱۵ آگست ۲۰۲۱ به دست امارت اسلامی سقوط کرد، اعلام نکرده بود. این، کمتر از سه هفته قبل از تاریخ تخلیه در نظر گرفته شده در ۱۱ سپتامبر بود که در نهایت تا پایان اگست به تعویق افتاد.

مک‌کال تحقیقات خود را در ژانویه گذشته، زمانی آغاز کرد که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا از اکثریت مجلس خواستند تا تصمیمات مقامات دولت را در طول هفته‌ها و ماه‌هایی که منجر به خروج ارتش از افغانستان در جنوری ۲۰۲۱ شد، بررسی کنند.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا