Kabul

شماره ۱۰ آرژانتین پس از بازنشستگی مسی، برای همیشه آرشیف می‌شود

شاید دیگر شماره 10 برای آرژانتین وجود نداشته باشد. در دنیای فوتبال ، نمادهای مهم زیادی وجود دارد که یکی از آنها عدد 10 است. اما اگر در مورد شماره 10 تیم ملی آرژانتین صحبت کنیم، واقعاً نماد خیلی بزرگی است

شماره 10 در یک تیم به بازیکن، جایگاه یک ستاره و یک رهبر در زمین می‌دهد. همه ما بازیکنان بزرگی را به یاد داریم که مسئولیت این شماره را بر عهده گرفتند و رهبر تیم های خود شدند.

سال‌ها پیش، پیراهن شماره ده تیم ملی آرژانتین که اتحادیه فوتبال آرژانتین (AFA) تصمیم گرفت آن را به احترام دیگو مارادونا از استفاده حذف کند، توسط یکی از بازیکنان تیم مارسلو بیلسا در جام جهانی 2002 پوشیده شد.

در آن زمان، خولیو گروندونا ، رئیس AFA و برخی از مقامات آرژانتینی می خواستند آن را حذف کنند. اما به دلیل مقررات فیفا، که تصمیم می‌گرفت تیم ها باید از اعداد 1 تا 23 در تیم های برتر ملی استفاده کنند، آن تصمیم منتفی شد.

پس از تصمیم AFA برای ادای احترام به مارادونا با بازنشستگی پیراهن شماره ده، آریل اورتگا در آرژانتین، آخرین بازیکنی بود که رسماً این شماره نمادین را در بازی آرژانتین و پرو به تن کرد.

به تازه گی رییس فدراسیون فوتبال آرژانتین اعلام کرد که پس از بازنشستگی فوق ستاره این تیم، پیراهن شماره ۱۰ آلبی‌سلسته برای همیشه آرشیف خواهد شد.

کلودیو تاپیا، رییس فدراسیون فوتبال آرژانتین در نشستی مطبوعاتی خبر بزرگ را اعلام کرد و گفت که پس از بازنشسته شدن لیونل مسی، پیراهن نمادین شماره ۱۰ آلبی‌سلسته آرشیف خواهد شد.

تاپیا گفته است که این تصمیم برای ادای احترام به فوق ستاره تیم ملی آرژانتین که پارسال، جام جهانی را بعد از ۳۶ سال به بوئنوس آیرس بازگرداند، اتخاذ شده است و بعد از مسی دیگر هیچ بازیکنی شماره ۱۰ آرژانتین را به تن نخواهد کرد.

گرچه تیم‌های باشگاهی هر از گاه شماره‌های نمادین را به احترام اسطوره‌های خود بازنشسته می‌کنند، در تیم‌های ملی چنین اقدامی تقریبا غیرمرسوم است. در واقع، آرژانتین پیش از این قصد داشت تا به احترام دیگو مارادونا، اسطوره فقید آلبی‌سلسته، پیراهن شماره ۱۰ را بایگانی کند اما فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) با این تصمیم مخالفت کرد و اینکه این نهاد جهانی این بار تلاش دوباره آرژانتین این بار برای ادای احترام به مسی را تایید کند یا خیر، هنوز مشخص نیست.

مسی که تا کنون هشت بار برنده توپ طلا شده، هنوز زمان بازنشستگی خود از تیم ملی آرژآنتین را اعلام نکرده است. برخی تصور می کنند که کوپا آمریکای سال آینده آخرین حضور لئو در تیم ملی باشد در حالی که احتمال ماندنی شدن این ستاره در تیم ملی کشورش در تا جام جهانی 2026 نیز وجود دارد. 

مسی با ۱۰۶ گل و ۵۳ پاس گل در ۱۸۰ بازی با پیراهن آرژانتین، رکورد تحسین‌برانگیزی را برجا گذاشته است.
او در قهرمانی آلبی‌سلسته در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و همچنین کوپا آمریکا، نقشی حیاتی ایفا کرد و علاوه بر این، نقشی درخشان در پیروزی آرژانتین در «فینالیسیما» و همچنین مدال طلای المپیک داشت.

حالا اما فدراسیون فوتبال آرژانتین امیدوار است که پس از تلاش ناموفق در مورد بازنشسته کردن پیراهن مارادونا، این بار در مورد مسی بتوانند چنین کاری را انجام بدهند و امیدوارند که فیفا ممانعتی به عمل نیاورد.  کلودیو تاپیا رییس فدراسیون فوتبال آرژانتین در این باره گفت:” وقتی که مسی از تیم ملی بازنشسته شود، اجازه نمی دهیم که بازیکن دیگری بعد از او شماره 10 را به تن کند. این پیراهن به احترام او تا همیشه بازنشسته خواهد شد. این کمترین  کاری است که می توانیم برای او انجام بدهیم.”

پیراهن هایی که به احترام بازیکنان بازنشسته شد

در سال 2012 , تیشرت شماره 7 شالکه به احترام رائول بازنشسته شد .

مدتی پیش , باشگاه مالاگا طی اقدامی عجیب تصمیم گرفت پس از انتقال ایسکو به رئال مادرید تیشرت شماره 22 او رو بازنشسته کنه . این تصمیم بسیار تعجب آورد بود , چرا که این ستاره 21 ساله فقط دو سال رو در مالاگا سپری کرد و 69 بازی رو برای این باشگاه رقم زد .

یا در سال 2012 شالکه پس از این که رائول اعلام کرد باشگاه رو ترک میکنه تصمیم گرفت تیشرت شماره 7 رو به افتخار او بازنشسته کنه .

بازنشستگی یک شماره پیراهن نهایت افتخار برای بازیکنی است که به یک باشگاه فوتبال وفادار بوده . بازیکنی به این افتخار دست پیدا میکنه که یک تاثیر بزرگ رو در زمان بازیگری خودش گذاشته و تبدیل به یک ستاره محبوب در میان هواداران شده است . بطور حتم بازیکنان بیشتری وجود دارن که طرفداران میتونن اونا رو شایسته رسیدن به این افتخار بدونند . البته , تعداد زیادی از افراد نیز با این عمل مخالف هستند و فراموش نکنید اگر منچستر یونایتد تیشرت شماره 7 رو پس از خروج جورج بست بازنشسته میکرد , این پیراهن توسط برایان رابسون , اریک کانتونا , دیوید بکام یا کریستیانو رونالدو پوشیده نمی شد .

در این تاپیک قصد داریم برخی از معروف ترین شماره پیراهن های فوتبال رو که به افتخار قهرمانانشون بازنشسته شدن مرور کنیم :

شالکه ( شماره 7 ) : بازنشسته شدن تیشرت 7 رائول به اندازه بازنشسته شدن تیشرت شماره 22 ایسکو در مالاگا عجیب بود . رائول فقط 2 فصل در شالکه حضور داشت . دو تن از بازیکنان افسانه ای شالکه یعنی اولاف تون و اینگو آندربروگ از این تصمیم انتقاد کردند . این دو اسطوره که روی هم بیشتر از 600 بار برای شالکه بازی کرده بودن , کاملا از این تصمیم ناراحت شدند . در حالی که آمار رائول حتی به 100 بازی برای شالکه نیز نرسید . رائول تاثیر بزرگی رو برروی شالکه گزاشت و موفق شد در 98 بازی 40 گل رو به ثمر برسونه , تا این که اعلام کرد در پایان فصل قصد داره باشگاه رو ترک کنه .

نیویورک کاسموس ( شماره 10 ) : تنها نکته تعجب آوری که در مورد بازنشسته شدن شماره 10 پله وجود داره اینه که این اتفاق در سانتوس رخ نداد . باشگاهی که او تقریبا 20 سال در اون حضور داشت و بیشتر از 500 گل رو به ثمر رسوند ! پله دوران بازیگری خودش رو با باشگاه نیویورک کاسموس به پایان رسوند , و جذاب ترین بازیکن تیم پرستاره کاسموس در اون زمان محسوب میشد . پله هواداران زیادی رو به سمت باشگاه جذب کرد و به احترام او شماره پیراهنش در بین دو نیمه یک بازی دوستانه مقابل سانتوس بازنشسته شد . در نیمه دوم این بازی پله برای سانتوس بازی کرد .

آث میلان ( شماره 3 ) : بعد از 25 سال حضور در آث میلان و انجام 902 بازی برای این باشگاه , پیراهن شماره 3 پائولو مالدینی پس از بازنشستگی او در سال 2009 بایگانی شد . هرچند , پیراهن او بطور کامل بازنشسته نشده , چرا که مالدینی به پسران خودش رضایت داده اگه هرکدوم از اونا بطور حرفه ای برای میلان بازی کردند از تیشرت شماره 3 استفاده کنند . در طول کریر مالدینی در میلان , او موفق شد 7 قهرمانی در سری آ و و کسب 5 جام اروپایی رو تجربه کنه .

ناپولی ( شماره 10 ) : اونچه که مارادونا در ناپولی انجام داد کاملا شگفت انگیز بود . طرفداران یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال رو در اوج کریر خودش مشاهده کردند . مارادونا 7 سال در این ناپولی بازی کرد و فقط در طول 4 سال این باشگاه رو به تنها قهرمانی های خودش در سری آ ( 1989/90 و 1986/87 ) رسوند , همچنین افتخارات دیگری مانند کوپا ایتالیا , جام یوفا و ســـوپرکاپ ایتالیا رو کسب کرد . او تقریبا به تنهایی تونست موفق ترین دوره باشگاه رو رقم بزنه . ناپولی شماره 10 مارادونا رو بازنشسته کرد و او تبدیل به افسانه ناپل شد . آرژانتین نیز در سال 2001 این کار رو انجام داد اما توسط فیفا رد شد . در حال حاضر لیونل مسی شماره 10 رو برتن میکنه . بازیکنی که مارادونا از او بعنوان جانشینش یاد کرده .

آژاکس ( شماره 14 ) : استاد هلندی , یوهان کرایف که یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال محسوب میشه , وفاداری خودش رو از زمان دبیو در سال 1964 تاکنون نسبت به آژاکس حفظ کرده . کرایف در سن 10 سالگی به آژاکس پیوست و در طی دوران بازیگری موفق شد 8 بار قهرمانی اردویسه و 3 بار قهرمانی در اروپا رو به دست بیاره . او 2 دوره موفق رو در آژاکس سپری کرد و پس از پایان دوره بازیگری , بعنوان مربی بازگشت و به مدت 3 سال تیم رو در طول دهه 1980 هدایت کرد . او یکبار دیگه در سال 2011 بازگشت و این بار در نقش مشاوره آماده خدمت به باشگاه شد . آژاکس تیشرت شماره 14 کرایف رو در سال 2007 بازنشسته کرد .

آث میلان ( شماره 6 ) : فرانکو بارزی بعنوان یکی از بزرگترین مدافعات فوتبال شناخته میشه , و احتمالا او بود که مسیر رو برای پائولو مالدینی باز کرد ( او مالدینی رو از سنین جوانی راهنمایی میکرد ) . بارزی به مدت 20 سال از سال 1977 تا 1997 حامی وفادار میلان بود . او 6 قهرمانی سری آ رو کسب کرد , همچنین 3 بار برنده جام اروپا شد و بیشتر از 700 حضور رو برای میلان رقم زد . همچنین این مدافع ایتالیایی در سال 1999 بعنوان بازیکن قرن آث میلان انتخاب شد .

برشا ( شماره 10 ) : روبرتو باجو دارای یک کریر طولانی و استثنایی بود و یک جایگاه افسانه ای رو در باشگاه های مختلف از جمله فیورنتینا , یوونتوس , میلان , بولونیا و برشا کسب کرد . اما او کریرش رو در باشگاه برشا به پایان رسوند . باجو فقط 4 سال در این باشگاه حضور داشت و در این مدت موفق شد 45 گل رو در 95 مسابقه به ثمر برسونه . باجو تیم رو رهبری کرد و نزاشت به سری B سقوط کنه . یک فصل بعد از این که باجو بازنشسته شد , برشیا سقوط کرد . مسئولان برشی به احترام شماره 10 باجو , تیشرتش رو بایگانی کردند .

هلسینگبورگ ( شماره 17 ) : یکی از فعال ترین مهاجمان فوتبال , لارسن موفقیت هایی رو در سلتیک و بارسلونا تجربه کرد , اما این موفقیت ها بین دو دوره حضورش در باشگاه هلسینگبورگ رقم خورد . لارسن یک گلزن عالی با سرعت بالا و یکی از معروف ترین بازیکنان فوتبال سوئد بود . در داخل کشور , او بیشتر بخاطر اولین حضورش در هلسینگبورگ به یاد آورده میشه , زمانی که 50 گل رو فقط در 56 بازی به ثمر رسوند .

وستهام ( شماره 6 ) : بزرگترین مدافع انگلیس و تنها کاپیتان انگلیسی که جام جهانی رو بالای سر برده , بابی مور نقش یک قهرمان رو در نزد هواداران وستهام بازی میکنه . او 16 سال رو همراه با باشگاه سپری کرد و در بیشتر از 500 بازی حاضر شد . مور برای بازی خوانی و توانایی پیشبینی حرکات حریف شهرت داشت , و خدمت او در قلب دفاع وستهام یونایتد باعث شد که این باشگاه برای ادای احترام پیراهن شماره 6 او رو در سال 2008 یعنی 15 سال پس از مرگ مور بطور رسمی بازنشسته کنه .

لس آنجلس گلکسی ( شماره 13 ) : با وجود این که لس آنجلس گلکسی در سال 1995 تاسیس شد , اما این باشگاه دارای یک بازیکن وفادار بود که در طول بیش از 11 سال بیشتر از 300 حضور رو برای باشگاه رقم زد . کوبی جونز بعنوان یکی از بازیکنان آمریکایی که از خارج کشور بازگشت تا به توسعه لیگ آمریکا یعنی MLS کمک کنه , در یادها خواهد ماند . او در پست بازیکن خط میانی بازی میکرد و بخاطر مدل موی متفاوت خودش فورا در زمین تشخیص داده میشد . او در طول 11 سال 70 بار برای گلکسی گلزنی کرد .

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا