Kabul

شکایت وکلای آفریقای جنوبی علیه آمریکا و بریتانیا به دلیل نسل‌کشی در غزه

گروهی از وکلای آفریقای جنوبی قصد دارند علیه دولت‌های آمریکا و بریتانیا به دلیل حمایت از اقدامات اسرائیل شکایت کنند

این وکلاء به رهبری ویکوس فان رنزبورگ از کارشناسان حقوقی این کشور خواستار محاکمه دولت‌های آمریکا و انگلیس در دادگاه‌های غیرنظامی هستند.

رنزبورگ در این زمینه به خبرنگار آنادولو گفت: آمریکا باید مسئول جرایمی که مرتکب شده، شناخته شود. شمار زیادی از وکلا پس از انجام تحقیقات در این زمینه به ما پیوستند.

وی ادامه داد: تاکنون کسی به جرایمی که آمریکا مرتکب شده توجهی نکرده است. اتفاقات عراق از نمونه‌های این موضوع هستند. آمریکا در موضوع فلسطین نیز برای ادامه جرایم (اسرائیل) در این کشور تمرکز کرده است.

به گفته وی، ادامه روند شکایت «نسل کشی» آفریقای جنوبی از اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری، تعیین کننده نقشه راه این اقدام خواهد بود.

این درحالی است که هم اکنون پرونده نسل کشی رژیم اسراییل در نوار غزه روی میز دادگاه دیوان دادگستری بین المللی در لاهه هلند قرار دارد.

نخستین جلسه دادگاه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره بررسی شکایت آفریقای جنوبی از رژیم اسراییل در پرونده نسل کشی این رژیم در نوار غزه روز پنجشنبه برگزار شد و نماینده آفریقای جنوبی و تیم حقوقی این کشور به طور جداگانه تاکید کردند که اسرائیل کشتار جمعی را تشدید کرده است و نسل کشی و قتل فلسطینیان در غزه باید متوقف شود.

یک مسئول در وزارت خارجه آفریقای جنوبی روز دوشنبه گفت: شکایت از رژیم اسراییل زیربنای قانونی دارد و اطمینان داریم رای دادگاه بین المللی به سود فلسطین صادر خواهد شد.

این مقام مسئول وزارت خارجه آفریقای جنوبی در گفت وگو با شبکه الجزیره افزود: امیدواریم دیوان بین المللی حکم برقراری آتش بس در نوار غزه را تا ۱۰ روز آینده صادر کند.

درهمین حال وزارت خارجه آفریقای جنوبی، می‌گوید بیش از ۵۰ کشور از پرونده این کشور در دادگاه عالی سازمان ملل حمایت کرده‌اند.

کشور‌های دیگر از جمله متحدان اسراییل مانند آمریکا، به شدت استدلال‌های آفریقای جنوبی درباره نقض کنوانسیون سازمان ملل در مورد پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی را رد کرده و بسیاری دیگر در این باره سکوت کرده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، یک روز پیش از شروع دادگاه در سفر به اراضی اشغالی مدعی شد که اتهامات مطرح شده از سوی آفریقای جنوبی «بی‌ارزش» است و این پرونده «جهان را از تلاش‌ها برای یافتن راه حلی پایدار برای درگیری منحرف می‌کند».

بلینکن، ادعا کرد که با توجه به اینکه حماس و دیگر گروه‌ها آشکارا خواستار نابودی رژیم صهیونیستی و «کشتار دسته‌جمعی یهودیان» هستند، پرونده نسل‌کشی علیه این رژیم «به‌ویژه تلخ» است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز مدعی شد: نسل‌کشی کلمه‌ای نیست که به سادگی از آن استفاده شود و ما مطمئنا باور نداریم که در اینجا کاربرد داشته باشد.

واکنش جهان به پرونده مهمی که هفته گذشته در دادگاه بین‌المللی لاهه برگزار شد، نشان‌دهنده شکاف جهانی قابل پیش‌بینی در رابطه با مشکل حل‌نشده ۷۵ ساله رژیم اسراییل و فلسطینی‌ها است.

بیشتر کشور‌های حامی پرونده آفریقای جنوبی در شکایت از رژیم اسراییل از جهان عرب و آفریقا هستند و در اروپا تنها ترکیه علنا حمایت خود را اعلام کرده است.

همزمان دولت اسراییل به شدت استدلال نسل‌کشی را رد کرده و مدعی است از مردم خود «دفاع» می‌کند. این رژیم همچون گذشته بار دیگر ادعا کرد که هدف از این حمله «ریشه‌کن کردن حماس» است.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا