Balkhتاریخفرهنگهنر

عکس | این گلدان از شمشیر ناپلئون هم گران‌تر است

یک گلدان معمولی به سبک چینی که کارشناسان قیمت آن را تنها ۱۹۰۰ هزار دلار تخمین‌ زده بودند، در یک حراجی در فرانسه به ۴هزار برابر این قیمت فروخته شد.

این گلدان به سبک تیان کیوپینگ که به طراحی‌های پیچیده سفید و آبی و تصویر اژدها منقش است، در حراجی «Osenat»، حدود ۷.۵ میلیون دلار (۷.۷ میلیون یورو) فروخته شد که به گفته حراج‌گذار متعجب فرانسوی قیمت آن از شمشیر ناپلئون هم بیشتر است.

این گلدان ۲۱ اینچی که به زنی ساکن فرانسه به ارث رسیده بود، در شرایطی در کمون فونتن بلو در ۴۰ مایلی پاریس به فروش رفت که خودش حتی آن را ندیده بود. برنده ناشناس یکی از حدود ۳۰ نفر چینی بود که برای خرید این گلدان قرن بیستمی رقابت کردند.

تعداد زیادی از طرفداران چینی فکر می‌کردند که حراجی در خصوص قیمت این گلدان قضاوت اشتباهی کرده است.

سدریک لابورد یکی از مدیران حراجی به روزنامه لو پاریزین گفته از زمان انتشار بروشور علاقه زیادی برای خرید این گلدان وجود داشت و چینی‌های بسیاری برای دیدن آن می‌آمدند. او می‌گوید کارشناس ما هنوز فکر می‌کند که این گلدان قدیمی نیست.

ژان پیر اورسنات صاحب حراجی به روزنامه فرانسوی گفته هرگز چیزی قابل مقایسه با آنچه در فروش رخ داد ندیده است. به گفته او، قیمتی که این گلدان فروش رفته، از قیمت شمشیر ناپلئون در نبرد مارنگو در سال ۱۸۰۰ هم بیشتر است.

البته این نخستین بار نیست که گلدانی در این سبک به میلیون‌ها دلار فروخته می‌شود.

در سال ۲۰۱۸، گلدانی که در انبار موزه هنر فیلبروک تولسا از بین رفته بود در حراجی کریستیز بیش از ۱۴ میلیون دلار فروخته شد.

در ماه می‌۲۰۲۲ هم جراح بریتانیایی، یک گلدان چینی را که آن را فقط چند صد پوند خریده بود به قیمت ۱.۹ میلیون دلار فروخت که بیش از ۱۰ برابر قیمتی بود که برای آن برآورد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا