Kabul

ممنوعیت کار زنان در ادارات یکساله شد

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان با اشاره به یک سالگی منع تحصیل و کار زنان در افغانستان خواستار رفع این ممنوعیت شده است

رینا امیری شب گذشته در شبکه ایکس نوشت که ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی و اداره‌های سازمان ملل متحد در افغانستان از سوی طالبان، روند کمک رسانی را با خطر روبه‌رو می‌کند.

وی در ادامه بیان نمود که شعار برداشته شدن ممنوعیت بر تحصیل و کار زنان را بین افغان‌ها باید تقویت کنند.

امیری نوشته است: «تعلیق [کار] کارمندان زن افغان [در نهادهای] غیردولتی و سازمان ملل از سوی طالبان، تهدیدی جدی برای ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی حیاتی است.»

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان همچنین گفته که ممنوعیت کار زنان از سوی طالبان، آنان را در برابر تهدیدها آسیب‌پذیر می‌کند.

وی در تویت هفته گذشته خویش نوشت: “پیام روشن است: اگر امارت اسلامی به حقوق مردم افغانستان احترام نگذارد و نیمی از جمعیت را حذف کند، نمی‌توانند انتظار داشته باشد که بخشی از جامعه بین المللی باشد.

ما باید به طور جمعی برای امارت اسلامی روشن کنیم که حتا با تلاش برای بهبود وضعیت ویرانگر، هیچ پیشرفتی در عادی سازی حاصل نخواهد شد، مگر اینکه آنها به حقوق مردم افغانستان احترام بگذارند.”

این در حالی است که وزارت اقتصاد دولت سرپرست سال گذشته در سوم جدی با صدور مکتوبی، کار زنان را در سازمان‌های غیردولتی داخلی و بین‌المللی به‌دلیل آنچه که «شکایات جدی» مبنی بر عدم رعایت حجاب و قوانین و مقررات امارت اسلامی گفته شد، منع کرد.

حکومت سرپرست مدتی پس از این دستور کار زنان را در دفترهای سازمان ملل متحد در افغانستان نیز منع کرد.

در همین حال، پیشتر دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) در یک‌‌سالگی ممنوعیت کار زنان در نهادهای مددرسان از سوی طالبان می‌گوید که این اقدام بر روند مددرسانی در کشور تاثیر منفی گذاشته است.

این نهاد در گزارشی گفته است که به رغم کاهش جنگ در افغانستان، اما این کشور هنوز در سطح اضطراری امور بشری قرار دارد.

در این گزارش همچنین آمده است که در سال ۲۰۲۴، دست‌کم ۲۳.۷ میلیون افغان شامل ۲۵ درصد زنان، ۵۲ درصد کودکان، ۱۱.۸ درصد افراد دارای معلولیت و دو درصد کهن‌سالان به کمک‌های بشری نیاز خواهند داشت.

اوچا پیش از این، خواستار دریافت سه میلیارد دالر کمک برای رسیده‌گی به این شمار از نیازمندان شده بود.

در این گزارش، اوچا بر چالش‌های دیگری از جمله موجودیت‌ ماین‌، محدودیت‌های جنسی بر زنان، کار شاقه کودکان و امراض روانی در افغانستان نیز اشاره کرده که از سال‌ها پیش در کشور باقی مانده است.

پیش‌تر ریچارد بنت؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز کار زنان برای رفاه کشور را مهم خوانده بود.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی در این باره گفت: «حدود یک و نیم صد هزار خواهران ما تنها در سکتور صحت مصروف کار هستند؛ در تعلیم و تربیه، در تحصیلات عالی، در پولیس، در تذکره‌ها و در جاهای دیگر که مثل میدان‌های هوایی نیاز است خواهران ما کار می‌کنند. یک بخش که نتوانسته خواهران ما کار کنند هم معاشات شان در خانه پرداخته می‌شود.»

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا