Kabul

مهاجران در جست‌وجوی امنیت و فرصت‌هایی سفر می‌کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد زندگی خود را دوباره از نو بسازند

از روز جهانی مهاجران هر سال ۱۸ دسامبر (۲۷ قوس ) تجلیل می‌شود تا به چالش‌های ۲۷۲ میلیون مهاجری بپردازد که با شجاعت در هر گوشه از جهان زندگی جدید می‌سازند. شعار روز جهانی مهاجر ۲۰۲۳ «برای فردایی بهتر برای همه، همین امروز دست به کار شوید» تعیین شده است

جان هر انسان ارزشمند است و باید به هر قیمتی از حیثیت و حقوق وی محافظت شود. در این راستا تلاش‌های بشردوستانه برای اطمینان از این‌که هیچ مهاجری پشت سر نمی‌ماند بسیار مهم است.

در سال ۲۰۲۳، جامعه جهانی بر سر دوراهی مهمی در موضوع مهاجرت قرار گرفته و با چالش‌های متعدد اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی مواجه است؛ با تداوم این چالش‌ها، تعداد افرادی که به دنبال مهاجرت یا دسترسی به فرصت‌های بهتر در سرزمین‌های خارجی هستند، همچنان در حال افزایش است.

بحران مهاجرت در سراسر جهان وجود دارد؛ این بحران با نرخ فزاینده‌ای در سال‌های اخیر مهاجران و پناهجویان را قربانی کرده است.

مهاجران برای رسیدن به مقاصدی که امید به زندگی بهتر در آن دارند، اغلب سفر‌های خطرناکی را آغاز می‌کنند و با عزمی جدی به مقابله با سختی‌ها می‌روند؛ هرچند این مقابله در موارد متعددی به بهای جان آن‌ها و اعضای خانواده‌هایشان تمام می‌شود.

از مهم‌ترین دلایل رقم خوردن بحران مهاجرت در جهان می‌توان به واقعیت‌های اقتصادی ، اجتماعی، درگیری‌های مسلحانه و ناامنی اشاره کرد.

با پیچیده‌تر شدن درگیری‌ها، مهاجرت‌های جهانی به بالاترین حد خود رسیده است به‌طوری‌که یک درصد از نسل بشر آواره هستند. ۶۸ درصد از کل پناهندگان تنها از پنج کشور آمده‌اند (سوریه بیشترین تعداد پناه‌جویان را در جهان دارد و پس از آن ونزوئلا، افغانستان، سودان و میانمار قرار دارند.
۱۸ دسامبر، روز جهانی مهاجر است. کلمه ای که برای هر یک از ما به نوعی غم انگیز است و دوری عزیزانمان را به ما یادآوری می کند.
چقدر ناراحت کننده است که جوانان یک کشور، پیشرفت، موفقیت و خوشبختی شان را در مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر، به دور از خانواده و عزیزان شان ببینند.

قطعا تمام انسان ها دوست دارند در کشوری که به دنیا آمده اند، در کنار کسانیکه با آن ها هم زبان و هم فرهنگ هستند زندگی کنند. هیچ انسانی نیست که دوست داشته باشد سال ها از خانواده و عزیزانش دور بماند.

چه عواملی باعث مهاجرت می شود؟

تصمیم به ترک خانه به هیچ عنوان آسان نیست. عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود مردم در سراسر جهان دست به مهاجرت بزنند، اما از مهم ترین آن ها می توان به نیاز انسان ها به امنیت، آرامش ، امید به آینده و کرامت اشاره داشت.

به چه اشخاصی مهاجر گفته می شود؟

بسیاری از افراد با توجه به اهدافی که دارند به فکر ترک وطن می افتند. در واقع کشور دیگری را برای اقامت انتخاب می کنند. مهاجرت شکل های گوناگونی دارد و برای هرکس به صورتی تعریف می شود. و به این بستگی دارد که فرد به چه نکاتی اندیشیده است و چه مواردی را مدنظر دارد. مهاجرت در مفهوم مدرن به مهاجرت و کوچ افراد از یک ملیت و کشوری به کشور دیگر که شهروند آن نیستند، اطلاق می شود.

موضوع مربوط به مهاجرت، مربوط به حال حاضر نیست بلکه در سال های دور انسان ها به منظور بهتر زندگی کردن به فکر مهاجرت می افتادند.

همانطور که می دانید امروزه مهاجرت به دلایل بسیاری صورت می گیرد. این دلایل می تواند، جنگ، فقر، بیکاری و… باشد. با این حساب افراد بسیاری دیده می شوند که به فکر مهاجرت و یا در حال مهاجرت هستند. روز ۱۸ دسامبر یا ۲۷ قوس روز جهانی مهاجران نام گذاری شده است. این روز توسط یونسکو به منظور همدردی با افرادی که مهاجرت می کنند قرار داده شده است.

اهمیت روز جهانی مهاجران

روز های بسیاری در تقویم وجود دارد که با بررسی آنها می تواند اطلاعات خوبی را ارائه کند. روز جهانی مهاجران یک اتفاق تاریخی است که در سال ۱۹۹۰ به آن توجه شد و در تقویم توسط یونسکو به ثبت رسید.

افرادی که به مهاجرت می پردازند شاید مهم ترین انگیزه آنها ساختن یک آینده بهتر برای زندگی است. در واقع آنها بابت فشار هایی که باعث می شود از ابتدایی ترین نیاز های زندگی محروم شوند، دست به مهاجرت می زنند. آنان مجبور هستند از تمام وابستگی هایی که نسبت به دیار و اقوام خود داشته اند دست بکشند و به زندگی جدید خود را عادت دهند. مهاجرت به انواع مختلفی تقسیم می شود، که عبارت است از:

مهاجرت به چند دسته تقسیم می شود؟

همانطور که گفته شد مهاجرت به دو صورت، داخلی و خارجی انجام می گیرد. هر کدام از این نوع مهاجرت ها با دیگری تفاوت دارد.

مهاجرت داخلی
این نوع مهاجرت برای اشخاصی است که از شهری به شهر دیگر، روستا به شهر و یا شهر به روستا می روند و آن روش از زندگی را برای خود بر می گزیند. این موضوع کاملاً بستگی به تفکرات شخصی فرد دارد که برای نیاز به زندگی بهتر می تواند زندگی در شهر دیگری را برای خود در نظر بگیرد.

مهاجرت خارجی
همانطور که از نام این نوع مهاجرت پیدا است، افراد از کشوری به کشور دیگر مهاجرت می کنند. مهاجرت های خارجی برای رفاه بالاتری انجام می گیرد که معمولا در کشور مبدأ مشکلات بسیاری از قبیل مشکلات رفاهی وجود دارد. مهاجرت خارجی هم با ویژگی ها و انواع گوناگونی ارائه می شود که افراد با توجه به نوع مهاجرتی که در نظر دارند می توانند مهاجرت کنند.

روز مهاجران از سال ۱۹۹۰ تا کنون با شعار مهاجرت با حفظ کرامت انسانی گرامی داشته می شود. بنابراین روز ۱۸ دسامبر یک روز مهم در تقویم است.

جواد رسولی
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا