Kabul

موقف مردم افغانستان برای به رسمیت‌شناسی امارت اسلامی تعیین‌کننده است

کرن دیکر، کاردار سفارت ایالات متحده امریکا برای افغانستان در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز گفت که کشورش برنامه‌ی معینی برای به رسمیت‌شناسی حکومت امارت اسلامی ندارد ندارد

دیکر می‌افزاید که خواست مردم افغانستان برای آنان در اولویت است و مردم افغانستان باید حاکمانی را دریابند که از آنان نمایندگی کرده بتواند.

او هم‌چنان بر تقویت روابط ایالات متحده امریکا با مردم افغانستان تاکید می‌ورزد.

شارژافیر سفارت امریکا افزود «برای ایالات متحده امریکا به رسمیت‌شناسی یک روندِ معین نیست، من منتظر یک اشاره مردم افغانستانم که آنان بتوانند در کابل حاکمانی را دریابند که از آنان به گونه‌ی قانونی نمایندگی کرده بتواند، برای ما خواست مردم افغانستان اولویت دارد.»

درهمین حال میشل تیلور، نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت: وضعیت زنان در افغانستان هر روز بدتر می‌شود بنابراین کشورهای جهان باید در برابر سیاست‌های طالبان اتحاد نظر داشته باشند.

وی تأکید کرد: باید توافق نظر کشورهای جهان درباره حکومت کابل حفظ شود و عادی سازی هرگونه روابط مشروط به تغییر رفتار مقامات امارت اسلامی باشد.

روزا اوتونبایوا، رئيس هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) به شورای امنیت ملل متحد گفت: «من با اداره دو فاکتوی [امارت اسلامی] به صورت مرتب در گفتگو هستم، من در مورد موانعی که آن‌ها از طریق صدور فرمان‌ها و وضع محدودیت‌ها به خصوص علیه زنان و دختران برای خود ایجاد کرده اند، بسیار رک و راست هستم.»

رئيس یوناما افزود: «امارت اسلامی می‌خواهند که از سوی ملل متحد و اعضایش به رسمیت شناخته شوند، اما در عین زمان علیه ارزش‌های کلیدی که در منشور ملل متحد ابراز شده است، عمل می‌کنند.»

اوتونبایوا در ادامه سخنان خود گفت: «ما به آن‌ها گفته ایم که تا زمانی که این فرمان‌ها پابرجا هستند، به رسمیت شناسی حکومت آن‌ها توسط اعضای جامعه بین‌المللی تقریباً ناممکن است.»

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی می‌گوید جهان تعریف دقیقی از شرایط طرح کرده خود در ارتباط به برسمیت شناختن حکومت طالبان ندارد.

در جلسه گزارش‌دهی از دو سال کارکرد این وزارت که در کابل برگزار شده بود، آقای متقی در مورد شرایط تعیین شده از سوی جامعه جهانی مانند ایجاد حکومت همه شمول، رعایت حقوق بشر به ویژه زنان، و استفاده نشدن خاک افغانستان از سوی تروریستان اشاره کرده و به هر یک جداجدا پرداخت.

با گذشت بیشتر از دو سال از آغاز دور جدید حکومت امارت اسلامی، هیچ کشوری حاضر به رسمیت شناختن حکومت امارت اسلامی نشده است. هرچند شماری از کشورها نماینده‌های از حکومت امارت اسلامی را پذیرفته‌اند.

آقای متقی مدعی شد که حکومت امارت اسلامی هم حکومت همه شمول است، هم امنیت سرتاسری در افغانستان را برقرار کرده است، و هم حقوق زنان و در کل حقوق بشر در نظام کنونی رعایت شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در مصاحبه با تلویزیون ملی افغانستان گفت به رسمیت شناخته شدن نیاز اساسی یک دولت است و امارت اسلامی نیز باید به عنوان یک «کشور مستقل» به رسمیت شناخته شود.

ذبیح‌الله مجاهد ادعا کرد امارت اسلامی شرایط به رسمیت شناخته شدن را تکمیل کرده‌اند. به گفته او، «چهار شرط اساسی برای به رسمیت شناخته شدن را کامل کردیم: در اختیار داشتن یک قلمرو، ایجاد حاکمیت، برقراری امنیت و مردم‌داری از شرایط به رسمیت شناخته شدن‌اند که ما آن‌‌ها را تکمیل کردیم».

مجاهد خودداری دولت‌های جهان از به رسمیت شناختن امارت اسلامی به عنوان دولت رسمی افغانستان را «سیاستی ناکام» خواند و گفت: «دولت‌های جهان باید با امارت اسلامی مانند یک کشور مستقل برخورد کنند و بحث به رسمیت شناختن را جدی بگیرند.»

مجاهد مدعی شد اگر امارت اسلامی به رسمیت شناخته شود، به درخواست‌ دولت‌ها مسئولانه پاسخ می‌دهد اما اگر همچنان به رسمیت شناخته نشود، به درخواست‌ این کشورها پاسخ داده نخواهد شد. او توضیح نداد منظورش پاسخگویی به کدام درخواست‌ها است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، می‌گوید با آنکه امارت اسلامی تشنه به رسمیت‌ شناخته‌ شدن‌اند، به هیچ‌یک از تعهداتشان عمل نکرده‌اند. او تاکید کرد که همه زنان در افغانستان از حق کار و تحصیل محروم شده‌اند و این گروه باید در قبال عملکردش پاسخگو باشد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دو شرط تشکیل حکومت فراگیر با حضور نمایندگان تمام اقوام و رعایت مسائل حقوق بشری را به عنوان شرایط مسکو برای به رسمیت شناختن حاکمیت امارت اسلامی اعلام کرد.

لاوروف در یک نشست خبری اظهار داشت از نظر مسکو شرایط شناسایی رسمی امارت اسلامی تشکیل حکومت فراگیر با حضور‌ همه اقوام و همچنین رعایت حقوق بشر است.

جامعه جهانی شروط به رسمیت شناختن امارت اسلامی را تشکیل دولت فراگیر و احترام به حقوق زنان عنوان کرده و گفته است تا زمانی که این شروط برآورده نشود، هیات حاکمه افغانستان به رسمیت شناخته نخواهد شد.

جواد رسولی
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا