علوم

نگرانی از انقراض بومیان برزیل به دست کرونا پس از مرگ یک نوجوان ۱۵ ساله

مرگ یک نوجوان بومی قبیله یانومامی در شمال برزیل، فعالان حقوق بومیان را نسبت به سرایت ویروس کرونا به میان این قبایل که هنوز به شکل بدوی در اعماق جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند، نگران کرده است.

حامیان حقوق بومیان می‌گویند تا کنون دو نفر از قبایل دیگر برزیل هم جان خود را از دست داده‌اند هر چند این گزارش‌ها مستقلا تایید نشده است.

برزیل تاکنون حدود ۱۸ هزار مبتلا به ویروس کرونا جدید را شناسایی کرده و ۹۴۱ برزیلی هم بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند.

در چند هفته گذشته گزارش‌های متعددی از نگرانی نسبت به “خطر انقراض” جوامع بومی برزیل در آمازون و دیگر نقاط این کشور به علت شیوع ویروس کرونا منتشر شده است.

بیماری‌های ریوی و تنفسی – مانند آنفلوآنزا – یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در میان این قبایل است و به همین علت کارشناسان سلامت نگرانند که با گسترش دامنه شیوع ویروس کرونا جدید این قبایل متحمل آسیب‌های غیرقابل جبرانی شوند.

تاکنون بیشترین موارد ابتلا به کرونا در مناطق شهری و صنعتی برزیل چون سائو پائولو بوده است اما اکنون کرونا در تمامی نقاط این کشور پهناور شناسایی شده است از جمله سرزمین‌های بومیان این کشور که در قلب آمازون قرار دارد و به لحاظ بزرگی به وسعت مساحت فرانسه و اسپانیا است.

نخستین ابتلا به کرونا در این مناطق مربوط به ایالت آمازوناس بوده است. و اکنون مرگ این نوجوان ۱۵ ساله در ایالت رورامیا در شمال برزیل نگرانی‌ها را افزایش داده است.

برخی از قبایل بومی گفته اند شاید با پناه بردن به اعماق جنگل‌ها تلاش کنند قبیله را از تماس با دنیای بیرون و آلوده شدن به کرونا نجات دهند

دیگر اخبار کرونا در آمریکای لاتین:

گسترده شدن بحران کرونا در برزیل باعث شده هتل معروف کوپوکابانا در ریودوژانیرو برای نخستین در تاریخ خود بسته شود. این هتل که ۹۷ سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری برزیل است و بسته شدن آن به همراه فروشگاه ها و سواحل آن یکی از نشانه های اصلی رکود صنعت توریسم در برزیل خواهد بود.

در اکوادور، زندانیان شروع به ساخت تابوت برای شهرداری گویاکوییل کرده‌اند، جایی که مردم به علت کمبود تابوت ناچار شده‌اند برای حمل و دفن اجساد از کارتن و مقوا استفاده کنند. این شهر یکی از آسیب دیده ترین مناطق بر اثر شیوع کروناست. ماه گذشته گزارش شد که تعداد اجساد به قدری بوده که شهرداری ناتوان از جمع آوری آنها بوده و در خیابان ها روی زمین مانده بودند. اکووادور تاکنون ۵ هزار مبتلا به کرونا شناسایی کرده و مرگ ۲۷۲ نفر بر اثر این ویروس را هم گزارش کرده است.

سازمان بهداشت پان-آمریکن (پی‌ای‌آچ‌او) که بر ارتقای بهداشت آمریکای لاتین متمرکز است هشدار داده که بی توجهی و اهمال دولت نیکاراگوئه برای اعمال محدودیت‌های تردد و سفر می‌تواند برای کل منطقه گران تمام شود. کاریسا ایتنی، مدیر این سازمان گفته: “ما نگران گردهمایی‌ها و تجمعات و عدم رعایت فاصله فیزیکی بین افراد هستیم و همچنین از کمبود یا عدم تست گیری، غربالگری و جستجو برای یافتن افرادی که با مبتلایان در تماس بوده‌اند هستیم”.

این قبیله هم به کمک جوانان خود جاده منتهی به روستا را مسدود کرده بلکه مانع از سرایت کرونا توسط غریبگان یا مسافران شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا