Kabul

همسایگان افغانستان مهاجران افغان را بر خلاف معیارهای بین المللی از کشورهای شان اخراج می‌کنند.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی می‌گوید که همسایگان افغانستان مهاجران افغان را بر خلاف معیارهای بین المللی از کشورهای شان اخراج می‌کنند

آقای حنفی که امروز دوشنبه ۱۸ دسمبر (۲۷ قوس) برابر با روز مهاجران در مراسم تجلیل از این روز در کابل صحبت می‌کرد، بدون اینکه از کشوری نام ببرد، گفت که چنین برخورد همسایه‌ها سبب گسترش نفرت بین دو کشور می‌شود.

او که ریاست کمیسیون رسیدگی به عودت‌کنندگان اجباری از پاکستان را نیز به عهده دارد، افزود که این کمیسیون تا اکنون عودت ۵۸ هزار خانواده را ثبت کرده است که از این میان بیش از ۱۳هزار خانواده به ولایت های مختلف کشور منتقل شده اند.

از روز جهانی مهاجران در ۱۸ دسمبر در سراسر جهان تجلیل می‌شود، افغانستان شامل کشورهایی است که بیشترین مهاجر و پناهجو را در سراسر جهان دارد.

در این روز، برنامه جهانی غذا نسبت به وضعیت عودت‌کنندگان افغان از پاکستان ابراز نگرانی کرده و گفته است مهاجران که تازه به کشور برگشته اند با مشکلات زیادی مواجه اند که بیشتر آنها نمی‌دانند که چگونه خود را از این زمستان سخت نجات دهند.

در همین حال برنامه جهانی غذا امروز در شبکه اجتماعی ایکس یا تویتر سابق نوشته که اکثر خانواده‌های عودت‌کنندگان از پاکستان، نمی‌دانند به کجا بروند.

این نهاد گفته است ، تاکنون به بیش از ۲۸۰هزار عودت‌کننده اجباری، کمک‌های غذایی و نقدی ارایه کرده است، به گفته این نهاد بیشتر عودت کننده گان جایی برای رفتن ندارند و نمی‌دانند چگونه در زمستان سخت افغانستان زنده بمانند.

بر اساس معلومات سازمان ملل متحد، در حال حاضر بیش از هشت میلیون افغان در کشور های همسایه افغانستان زندگی می‌کنند.

عبدالحق حمیدی
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا