BalkhHerātKandaharاقتصاد

کاهش تولید و صادرات روغن اوکراین | قیمت های جهانی چقدر بالا می رود؟

پیش بینی شده که تولید و صادرات روغن اوکراین درسال ۲۰۲۲/۲۳ کاهش می یابد و بازار نگران است که قیمت های جهانی چقدر بالا می رود؟

 تولید روغن آفتابگردان در اوکراین در سال زراعی ۲۰۲۲/۲۳ به رقم ۳.۵ تا ۴.۹ میلیون تن می رسد، این در حالی است که تحلیل گران می گویند که تولید روغن آفتابگردان این کشور در سال ۲۰۲۱/۲۲ به میزان ۵ میلیون تن بود.

شرکت مشاوره ای APK در گزارشی اعلام کرده که پیش بینی می شود که این کشور بتواند در سال ۲۰۲۲/۲۳  بین ۳ تا ۴.۶ میلیون تن روغن صادر کند.

روغن یک محصول اساسی و تاثیر گذار در امنیت غذایی کشورها است،‌ این در حالی است که بیشتر کشورها از جمله ایران وارد کننده عمده این محصول است، ایران بیش از ۹۰ درصد نیاز به روغن را وارد می کند.

اوکراین تولید کننده عمده دانه های روغنی است که جنگ اخیر با روسیه عرضه این محصول را در بازارهای جهان مختل کرد و قیمت ها روز به روز بالا  رفت.

بر اساس بررسی بلومبرگ در یکسال گذشته دانه روغنی بیش از ۲۰۰ درصد رشد قیمت داشته که عمده این افزایش پس از درگیری نظامی روسیه با اوکراین بوده است.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند که ادامه درگیری ها بین این دو کشور تولید محصولات اساسی دانه روغنی و غلات را در این دو کشور تولیدکننده کاهش خواهد داد، روسیه و اوکراین در مجموع ۳۰ درصد غلات دنیا را تامین می کنند.

حال باید دید که کاهش صادرات و تولید دانه روغنی در اوکراین تا چه اندازه به قیمت بازارهای جهانی در آینده تاثیرگذار خواهد بود؟

جواد رسولی

آژنس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا