Kabul

کمک شهروندان و سرمایه داران ناحیه اول شهرکابل برای عودت کنندگان اجباری از پاکستان

تعداد از شهروندان و سرمایه داران ناحیه اول شهرکابل به مقدار ۵۸۶۳۱۰ افغانی پول نقد و به ارزش ۹۲۵۰۰۰ افغانی کالا جهت کمک‌رسانی به عودت کننده گان اجباری از پاکستان و ایران کمک نمودند

مولوی محمد عالم عاصم، رئیس ناحیه اول، گفت: این کمک‌ها به ریاست انسجام امور مردمی شاروالی کابل تسلیم داده شد تا از طریق ادارات حکومتی به مستحقین واقعی برسد.

وی افزود؛ جمع‌آوری کمک‌ها ادامه خواهد یافت و کمک‌رسانی برای هم‌وطنان بازگشت کننده به وطن وجیبه دینی و ملی می‌باشد، باید همه تجار و سرمایه دارن ملی سهم خویش را اداء سازند.

همزمان کمیسیون رسیدگی به مشکلات مهاجران امارت اسلامی اعلام کرد برای جمع‌آوری کمک به پناهجویان بازگشته از پاکستان، حساب‌های بانکی ایجاد کرده‌اند.

این کمسیون با نشر پیامی گفت این حساب‌ها به‌دلیل جلب کمک‌های داخلی و خارجی به پناهجویان عودت‌کننده باز شده است.

کمیسیون رسیدگی به مشکلات مهاجران امارت اسلامی افزود این حساب‌ها در بانک مرکزی افغانستان و یک بانک خصوصی ایجاد شده است.

این در حالی است که در ادامه روند اخراج اجباری شهروندان افغانستان از کشور پاکستان و ایران، وزارت امور مهاجرین حکومت سرپرست از بازگشت بیش از سه هزار مهاجر افغان از کشور پاکستان و ایران در یک روز خبر داده است.

برای اولین بار بعد از به قدرت رسیدن امارت اسلامی در افغانستان، وزارت داخله پاکستان به تاریخ 26 سپتامبر سال روان “طرح بازگرداندن اتباع خارجی غیرقانونی” را اعلام کرد. اخیراً، انوارالحق کاکر، نخست وزیر حکومت موقت پاکستان، اعلام کرده است که تمام مهاجران افغانستانی بدون مدرک قانونی اقامت، باید این کشور را ترک کنند.

پیشتر خبری به نشر رسید مبنی بر اینکه حکومت پاکستان از وضع مقررات جدید بر رفت آمد در مرز افغانستان خبر داده بود که بنابر آن قوانین، تمام شهروندان افغانستان اعم از کسانی که تذکره و کارت گواهی ثبت نام دولت پاکستان را دارند (قبلا با این اسناد اجازه عبور از مرز داده می شد) بدون داشتن پاسپورت افغانستان و ویزای پاکستان، سر از ماه نوامبر اجازه ورود به پاکستان را نخواهند داشت.

به اعتراض این تصمیم هزارن پشتون های پاکستانی روی خط مرزی دیورند در چمن تظاهرات کردند و مخالفت خود را با تصمیم دولت پاکستان برای درخواست پاسپورت در دروازه اسپین بولدک-چمن نشان دادند.

حامیه نادری
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا