Kabul

کنگره آمریکا مجوز استیضاح جو بایدن را صادر کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه مجوز انجام تحقیقات برای استیضاح احتمالی جو بایدن رئیس ‌جمهوری ایالات متحده را صادر کرد

این تصمیم با ۲۲۱ رأی موافق در برابر ۲۱۲ رأی مخالف در حالی اتخاذ شده است که کلیه نمایندگان جمهوریخواه با آن موافقت کرده‌اند.

این مجوز برای تحقیقاتی صادر شده که تا سال ۲۰۲۴ ادامه می‌یابد؛ سالی که انتخابات برگزار می‌شود و بایدن برای ماندن در کاخ سفید باید مبارزه کند.

ساعاتی پس از آن که هانتر بایدن، پسر رئیس‌جمهوری آمریکا از ارائه شهادت در برابر کنگره در پشت درهای بسته امتناع کرد، مجلس نمایندگان کنگره که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است، روز چهارشنبه با 221 رای موافق در برابر 212 رای مخالف مجوز استیضاح جو بایدن را صادر کرد.

به گزارش «رویترز»، تلاش جمهوری‌خواهان برای برکناری بایدن تقریباً به طور قطع شکست خواهد خورد. حتی اگر کنگره بایدن را استیضاح کند، سنا باید با دو سوم آراء به محکومیت او در اتهامات وارده رأی دهد. این امر در سنایی که همتایان دموکرات بایدن در آن 51 به 49 اکثریت دارند، تقریباً غیرممکن است.

بایدن نیز در واکنش به این اقدام اظهار داشت: «جمهوری‌خواهان بر روی حمله به من با دروغ و در یک ترفند سیاسی بی اساس تمرکز کرده‌اند».

با این حال، مجوز قانونی استیضاح می‌تواند به جمهوری‌خواهان کمک کند تا اتهامات خود درباره فساد بایدن را در جریان کارزار انتخاباتی 2024 برجسته کنند.

این مجوز همچنین می‌تواند به جمهوری‌خواهان اختیارات قانونی بیشتری بدهد تا دولت بایدن را مجبور به همکاری کنند، و به آنها برای مقابله با دموکرات‌ها که می‌گویند اتهامات‌شان علیه بایدن فاقد مشروعیت است، کمک کند.

در همین ارتباط، کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که تحقیقات در مورد مشارکت احتمالی جو بایدن رئیس جمهور این کشور و پسرش هانتر بایدن در فساد مالی، لزوم طرح استیضاح رئیس جمهور را دیکته می‌ کند.

وی در جریان گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد: لازم است تا از واقعیت مطلع شد، تنها راهی که کنگره می‌تواند آن‌را انجام دهد – آغاز روند استیضاح است که به جمهوری خواهان و دموکرات‌ها امکان دسترسی به تمامی اطلاعات را خواهد داد

جواد رسولی
آژانس خبری گردش اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا